Sessay Fishing Lures

NORTH

Bannister Farm Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (31 pegs)
Result: 1 J Vernon, Garbolino Elton, 38-0-0; 2 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 37-10-0; 3 K Wilson, Elton Tackle, 34-12-0; 4 J Brooks, Wayne’s Tackle, 34-0-0; 5 B Bennett, Garbolino Elton, 33-4-0; 6 D Tierney, Tackle Tarts, 30-8-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (32 pegs)
Result: 1 S Gallagher, Ted Carter Southport, 62-8-0; 2 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 43-9-0; 3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 39-6-0; 4 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 37-11-0; 5 K Rich, Daiwa, 32-2-0; 6 A Musgrove, Edgeley Sports, 31-0-0.

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (31 pegs)
Result: 1 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 52-4-0; 2 C Herring, Rochdale Angling Centre, 51-3-0; 3 S Parry, Daiwa/Guru, 44-5-0; 4 S Gallagher, Ted Carter Southport, 29-2-0; 5 K Rich, Daiwa, 26-6-0; 6 A Musgrove, Edgeley Sports, 26-3-0.

Blundell’s Fishery Rover (Thurs)
All lakes (26 pegs)
Result: 1 G Whalley, Bait-Tech, 58-6-0; 2 A Musgrove, Edgeley Sports, 47-10-0; 3 J Carroll, Leigh Tackle & Bait, 36-4-0; 4 M Billingham, Bag ‘Em Baits, 30-2-0; 5 J Pearson, Gilder’s Tackle, 22-3-0; 6 G Moore, Tackle Saver, 17-0-0.

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (34 pegs)
Result: 1 J Battersby, Garbolino Elton, 54-14-0; 2 F Staniuszko, Garbolino Elton, 51-12-0; 3 A Butler, Mosella, 34-0-0; 4 G Lindsay, Lowhills AC, 33-2-0; jt5 D Williams, Rochdale Angling and R Wightman, Cheshire Angling, both 27-0-0.

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (31 pegs)
Result: Jt1 Stu Conroy, Kamasan/Sensas and Steve Conroy, Drennan NW, both 22-0-0; 3 A Harman, Cheshire Angling, 21-2-0; 4 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 17-14-0; 5 T Dewhurst, Premier Driveways, 17-0-0; 6 S Colvin, Brookside, 13-0-0.

Brookside Fisheries (Thurs)
Snake Lake (25 pegs)
Result: 1 M Pleavin, Deggy’s Tackle, 37-6-0; 2 D Williams, Garbolino Elton, 32-4-0; 3 S Colvin, Brookside, 32-0-0; 4 J Wilson, JW Pole Repairs, 24-4-0; 5 J Lindsay, Lowhills AC, 23-2-0; 6 S Conroy, Kamasan/Sensas, 21-0-0.

Brookside Fisheries (Tues)
Snake Lake (20 pegs)
Result: 1 F Staniuszko, Garbolino Elton, 36-0-0; 2 Stu Conroy, Kamasan/Sensas, 30-0-0; 3 R White, Maver/Bag ‘Em Baits, 27-0-0; 4 C Ruscoe, Rod ‘n Reel, 26-4-0; 5 Steve Conroy, Drennan NW, 24-4-0; 6 T Barlow, Maver NW, 24-0-0.

Browning Quaker Silverfish Only (Sun)
Woodland Lakes, Partridge, Skylark & Kestrel Lakes (42 pegs)
Result: 1 P Noble, Darlington Angling Centre, 31-2-0; 2 J Maddison, Browning Quaker, 22-4-0; 3 C Gowling, Browning Quaker, 18-10-0; 4 S Rambow, Darlington Angling Centre, 16-8-0; 5 N Proctor, Thirsk, 16-2-0; 6 G Webb, Cleveland Angling Centre, 16-0-0.

Fishing Republic Winter League (round six)
Messingham Sands, Island Pond (23 pegs)
Result: 1 A Nixon, Fishing Republic, 48-6-0; 2 M Humphreys, Fishing Republic, 32-11-0; 3 J Lorraine, Ings Lane, 28-11-0; 4 B Holbrooke, Rotherham, 27-13-0; 5 M Day, Team Daiwa, 23-11-0; 6 J Fowler, Highgate, 19-14-0.

Garbolino Lindholme Lakes Fur & Feather (Sat)
Bonsai & Strip Lakes (85 pegs)
Result: 1 S Cameron, Garbolino Lindholme, 73-15-0; 2 D Shires, West Yorkshire Police, 40-14-0; 3 P Christie, Garbolino Lindholme, 39-3-0; 4 R Whilton, Kinky Pellet Club, 37-11-0; 5 M Holmes, Hull, 35-12-0; 6 P Reilly, Garbolino Lindholme, 33-2-0.

Garbolino Lindholme Lakes (Sun)
Bonsai & Willows Lakes (31 pegs)
Result: 1 B Fisk, Middy, 64-12-0; 2 J Allerton, Tri-Cast, 58-12-0; 3 G Barbie, Hull, 49-5-0; 4 P Christie, Garbolino Lindholme, 42-11-0; 5 D Shepherd, Maver, 39-1-0; 6 M Holmes, Lindholme, 38-4-0.

Heronbrook Fisheries (Sun)
All lakes (90 pegs)
Result: 1 S Allen, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 78-8-0; 2 R Pennington, Leigh Tackle & Bait, 74-0-0; 3 P Holmes, Heronbrook, 68-2-0; 4 G Lees, Gilder’s Tackle, 57-12-0; 5 T Maj, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 53-8-0; 6 A Cattell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 46-8-0.

High Heyes Fishery Rover (Sat)
All lakes (10 pegs)
Result: 1 D Bolton, Coppull Angling, 22-8-0; 2 D Connell, Ted Carter Preston, 14-8-0; 3 D McGuire, Mosella, 11-0-0; 4 D Rose, Izaak’s MG, 8-12-0.

Leeds DASA (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge - Linton (50 pegs)
Result: 1 P Bennett, Tackle 2U, 4-2-0; 2 D Pollitt, Mirfield AC, 3-0-0; 3 P Baron, Tackle 2U, 2-14-0; jt4 P Austin, Barlby Village Stores and M Rockingham, Leeds, both 2-12-0; 6 B Jeffries, Leeds Angling Centre, 2-11-0.

Lingmere Fisheries Over 50’s (Mon)
Match Lake (14 pegs)
Result: 1 N Harrop, Lingmere, 28-6-0; 2 J Bell, Liverpool, 19-2-0; 3 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 12-8-0; 4 E Hayes, Lingmere, 10-6-0.

Lingmere Fisheries (Sat)
Both lakes (19 pegs)
Result: 1 C Doran, Widnes Angling Centre, 41-12-0; 2 S Balson, Lingmere, 36-4-0; 3 S Openshaw, Lingmere Tackle, 33-8-0; 4 C Fletcher, Lingmere Tackle, 31-5-0.

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (23 pegs)
Result: 1 P Barwell, Widnes Angling Centre, 75-8-0; 2 P Chung, Matrix Tameside, 41-0-0; 3 D Williams, Meadow View, 36-8-0; 4 G Marsland, Star AC, 30-4-0.

Mirfield AC Christmas Canals (Fri)
Mirfield Canals (72 pegs)
Result: 1 K Henegan, Tri-Cast Calder, 10-8-0; 2 G Poucher, Barnsley, 7-15-0; 3 S Campbell, Matrix Halifax, 7-11-0; 4 E Green, Matrix Halifax, 6-10-0; 4 G Colbran, Keighley, 6-10-0; 6 D Colbran, Keighley, 5-14-0.

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
Result: 1 J Kenning, Goole, 28-0-0; 2 A Johnson, Majestic Garage, 22-10-0; 3 J Breheney, Majestic Garage, 21-12-0; 4 P Boyes, Majestic Garage, 8-10-0; 5 M Baxter, Moorfields, 8-8-0; 6 M Heptonstall, Moorfields, 7-0-0.

Oaks Lakes Rover (Mon)
Oak, Firs & Willow Lakes (10 pegs)
Result: 1 J Wood, The Oaks, 24-7-0; 2 D Smith, Matrix/Bait-Tech, 14-8-0; 3 C Watson, The Oaks, 12-8-0.

Oaks Lakes (Thurs)
Ash & Beech Lakes (13 pegs)
Result: 1 C Kendall, Middy, 35-3-0; 2 C Hall, The Oaks, 24-12-0; 3 B Walker, The Oaks, 24-4-0.

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Pool (18 pegs)
Result: 1 S Stott, Starbeck AC, 36-10-0; 2 B Sinclair, The Oaks, 20-8-0; 3 D Cheetham, Frenzee, 28-0-0; 4 B Poland, The Oaks, 27-15-0; 5 M Bailey, Garbolino Elton, 24-13-0; 6 C Watson, The Oaks, 23-1-0.

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (13 pegs)
Result: 1 C Hall, The Oaks, 29-6-0; 2 B Sinclair, The Oaks, 20-4-0; 3 J Fryatt, The Oaks, 19-7-0; 4 M Crawford, Daiwa Cleveland Angling Centre, 19-4-0; 5 B Poole, The Oaks, 14-6-0; 6 C Melling, Miracle Baits, 14-0-0.

Old Hough Fishery Christmas Rover (Sat)
All lakes (53 pegs)
Result: 1 K Potts, Tri-Cast, 64-4-0; 2 J Cheetham, Widnes Angling Centre, 35-4-0; 3 P Johnson, Old Hough, 33-8-0; 4 M Walton, Old Hough, 32-12-0; 5 S Peplow, Old Hough, 26-6-0; 6 K Price, Old Hough, 25-13-0.

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (48 pegs)
Result: 1 P Coyle, Preston Innovations, 44-9-0; 2 P Tickle, St Helen’s Angling, 31-15-0; 3 J Howarth, Maver Midlands, 28-14-0; 4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 28-11-0; 5 P Humphries, Rochdale Angling, 26-0-0; 6 J Jowett, Maver, 24-15-0.

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (67 pegs)
Result: 1 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 58-8-0; 2 P Tickle, St Helen’s Angling, 45-0-0; 3 R Buckley, Garbolino Elton, 41-10-0; 4 M Rogerson, Drennan NW, 36-4-0; 5 I Reid, Partridge Lakes, 33-13-0; 6 J Jones, Garbolino Elton, 29-8-0.

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Olly, Olly Motors, 42-9-0; 2 D Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 38-6-0; 3 S Bryan, Partridge Lakes, 33-2-0; 4 E Pilkington, Ted Carter Preston, 31-12-0.

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Shaw, Maver NW, 52-8-0; 2 H Billing, Garbolino, 35-6-0; 3 P Coyle, Preston Innovations, 35-5-0; 4 A Middleton, Grattan AC, 32-6-0.

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (35 pegs)
Result: 1 M Rogerson, Drennan NW, 35-1-0; 2 J Howarth, Maver Midlands, 29-1-0; 3 K Rich, Daiwa, 22-7-0; 4 D Shaw, Maver NW, 21-6-0.

Partridge Lakes Christmas Special (Fri)
All lakes (146 pegs)
Result: 1 D Woodworth, Lingmere Tackle, 48-1-0; 2 C Mayor, Drennan NW, 44-3-0; 3 P Humphries, Rochdale Angling, 42-8-0; 4 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 37-6-0; 5 D McManus, Ted Carter Preston, 33-13-0; 6 P Burton, Angler’s World Holidays, 29-9-0.

St Helen’s AA (Sun)
Carr Mill Dam (24 pegs)
Result: 1 K Hall, Newton-le-Willows, 8-14-0; 2 T Heffernon, St Helen’s, 7-12-0; 3 D Bennett, Preston Innovations, 7-3-0; 4 P Clibburn, Wigan, 4-10-0.

Slaithwaite DAC (Sat)
Sparth Reservoir (10 pegs)
Result: 1 K Henegan, Tri-Cast Calder, 3-8-0; 2 N Burrows, Slaithwaite AA, 3-2-0; 3 T Noon, Slaithwaite AA, 1-12-0.

Thornhill AC Christmas (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (21 pegs)
Result: 1 W McLeavy, Tri-Cast Calder, 8-1-0; 2 E Green, Matrix Halifax, 2-15-8; 3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-10-0; 4 N Pickett, Thornhill AC, 2-6-8; 5 J Needham, Leeds Angling Centre, 2-0-0; 6 R Reah, Wakefield AC, 1-8-0.

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (27 pegs)
Result: 1 B Boyne, Adlington, 8-4-4; 2 C Whalley, Gidlow Angling, 6-1-4; 3 A Silcock, Mosella, 4-12-0; 4 D Turner, Tri-Cast Rochdale, 4-0-4; 5 J Hall, Bolton, 3-14-0; 6 P Robinson, Wigan MG, 3-9-4.

Woodland Lakes (Thurs)
Kestrel & Wagtail Lakes (18 pegs)
Result: 1 D Pearson, Woodland Tackle, 21-8-0; 2 D Foster, Woodland Tackle, 18-10-0; 3 M Longhirst, Woodland Tackle, 16-1-0; 4 M Hare, RSPS, 14-9-0.

MIDLANDS

Alvechurch Fisheries (Sat)
Horseshoe Lake (15 pegs)
Result: 1 L Ayres, Alvechurch, 47-4-0; 2 W Beach, Alvechurch, 24-10-0; 3 D Chezine, Alvechurch, 14-3-0; 4 C Evans, Alvechurch, 12-5-0.

Angling Direct Winter Series (Sun)
River Wensum, Riverside (17 pegs)
Result: 1 D Gooch, Norwich, 10-4-0; 2 S Borrett, Norwich, 10-1-0; 3 C Sadler, Dukes AC, 8-1-0; 4 P Swan, Angling Direct, 7-13-0; 5 R Hubbard, Sensas/Daiwa Angling Direct, 7-3-0; 6 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 7-2-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish League (Sun)
Moat & Bridge Pools (32 pegs)
Result: 1 A Oldham, Frenzee, 17-7-0; 2 P Morgan, Daiwa Drawbags, 15-6-0; 3 S Shepherd, Worksop, 14-9-0; 4 A Payling, Peg One Angling Centre, 14-9-0; 5 J Barningham, Lincoln Whisby AS, 13-9-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Sat)
Moat Pool (22 pegs)
Result: 1 L Hewison, MAP Leegem, 33-12-0; 2 B Poole, Bag ‘Em Baits, 18-10-0; 3 S Twigg, MAP Leegem, 15-10-0; 4 G Mumby, Team Frenzee, 14-8-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Thurs)
Moat Pool (18 pegs)
Result: 1 N Shipman, Clowne, 34-11-0; 2 S Gilbert, Lincoln, 19-14-0; 3 G Mumby, Team Frenzee, 14-11-0.

Daiwa Hallcroft Fishery Carp/Silverfish (Tues)
Moat Pool (17 pegs)
Result: 1 W Lomas, MAP Leegem, 28-11-0; 2 S Twigg, MAP Leegem, 27-2-0; 3 G Mumby, Team Frenzee, 23-8-0; 4 K Baxter, Mosborough Tackle Box, 23-8-0.

Decoy Lakes (Sun)
Six Islands Lake (17 pegs)
Result: 1 S Godfrey, Sensas Mark One, 59-7-0; 2 S Pell, Decoy, 52-5-0; 3 N Adcock, Browning Hot Rods, 49-15-0; 4 K Wadge, Decoy, 49-7-0.

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (27 pegs)
Result: 1 M Mitchell, JVAC, 51-8-0; 2 A Leathers, Browning Hot Rods, 41-13-0; 3 B Mason, Ringer Baits, 40-2-0; 4 T Wilson, Spalding, 39-0-0.

Drennan Pairs (round one)
River Welland, Spalding & River Glen (50 pegs)
Result: 1 D Burn, Spalding 27-0-0; 2 S Winters, Drennan, 20-12-0; 3 G Butler, Maver Bait-Tech, 20-10-0; 4 T Beech, Quorn AS, 20-7-0.
Winning pair: 1 T Beech and C Fletcher, 32-12-0.

Froggatt’s Pools (Sun)
Lodge Pool (14 pegs) 
Result: 1 K Woodfield, Tubertini, 48-2-0; 2 K Butler, Froggatt’s, 45-9-0; 3 I Tetsel, Water’s Edge, 31-9-0.

Jim Bolton Memorial (Fri)
River Wensum, Riverside (26 pegs)
Result: 1 P Swan, Angling Direct, 35-8-0; 2 R Wright, Browning Hot Rods, 29-5-0; 3 L Beckett, Earlham Silvers, 26-8-0; 4 K Fuller, Angling Direct, 19-15-0; 5 K Humphries, Norwich, 17-7-0; 6 P Lawrence, Earlham Silvers, 14-6-0.

Lakeview Fishery (Sun)
Canal & Stream Pools (21 pegs)
Result: 1 J Griffin, Lakeview Select, 43-8-0; 2 A Searle, Middy, 39-12-0; 3 S Haywood, Middy, 31-12-0; 4 G Woodcock, Middy, 25-5-0; 5 G Saddler, Lakeview Select, 22-2-0; 6 D Kent, Lakeview Select, 18-10-0.

Little John Lakes Vets (Fri)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (23 pegs)
Result: 1 D Johnson, James Maude AC, 56-0-0; 2 G Westwater, MAP/Marukyu, 53-15-0; 3 G Bennett, MAP Mansfield, 53-9-0; 4 M Crewe, Little John, 50-1-0; 5 P Lambert, Little John, 31-10-0; 6 G Eden, Mansfield, 30-12-0.

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood & Maid Marion Lakes (22 pegs)
Result: 1 G Cox, Little John, 38-9-0; 2 D Johnson, James Maude AC, 33-4-0; 3 P Tatley, MAP Mansfield, 27-10-0; 4 S Butler, Notts AA, 12-11-0; 5 S Beard, Little John, 12-5-0; 6 P Lambert, Little John, 12-2-0.

Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Boundary Pools (27 pegs)
Result: 1 C Telling, Colmic Airon, 60-12-0; 2 A Mansfield, Shakespeare, 49-4-0; 3 R Merry, Arthur’s Angling Supplies, 48-12-0; 4 R Ellis, Smithy’s Angling, 46-2-0; 5 C Noyce, Solihull Angling Centre, 45-8-0; 6 M Lane, Cotswold Angling, 44-8-0.

Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (26 pegs)
Result: 1 M Malin, Colmic Airon, 65-12-0; 2 C Colman, Arthur’s Angling Supplies, 64-6-0; 3 A Taylor, Lodge Park, 45-0-0; 4 J Morris, Shipston AC, 44-4-0; 5 P Alder, Solihull Angling Centre, 31-10-0; 6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 31-4-0.

Maver Classic Qualifier (Sat)
Maver Larford Lakes, Match Lake (27 pegs)
Result: 1 P Cook, Maver, 90-8-0; 2 C Jones, Tameside Match, 57-13-0; 3 M Blackmore, Maver, 55-8-0; 4 D McManus, Ted Carter Southport, 45-13-0; 5 I Morrison, Ted Carter Southport, 36-1-0; 6 C Gorrell, Ted Carter Southport, 35-6-0.

Maver Classic Qualifier (Sun)
Maver Larford Lakes, Arena Pool (23 pegs)
Result: 1 D Powell, Maver, 43-12-0; 2 D Bache, Maver, 43-11-0; 3 I Giddins, Maver/Bag ‘Em Baits, 27-0-0; 4 S Poynton, Old Ghost, 20-3-0; 5 S Dudmore, Larford, 17-6-0; 6 T Roberts, Larford, 17-0-0.

Maver Larford Lakes Winter League (round four)
Match & Specimen Lakes (32 pegs)
Result: 1 N McKinnon, Preston Innovations, 129-6-0; 2 A Kinder, Maver/Marukyu, 100-5-0; 3 M Churchill, Maver/Scone Zone, 89-10-0; 4 R Hull, Garbolino/Dynamite Baits, 67-9-0; 5 C Gorrell, Ted Carter Southport, 61-15-0; 6 B Gabriel, MFS Green Army, 49-12-0.
Teams: 1 MFS Green Army, 5pts; 2 Team Garbolino, 10; 3 Ted Carter Southport, 14; 5 Fran’s Four, 23; jt6 Sheila’s Boys and Wyre Forest Hyde, both 23.
League: 1 Team Garbolino, 50pts; 2 MFS Green Army, 54; 3 Ted Carter Southport, 55.

Moorlands Farm (Sat)
Silver, Bank, Moors, Island & Middle Pools (36 pegs)
Result: 1 C Pace, Colin Pace Academy, 42-12-0; 2 W Melling, Maver Midlands, 38-14-0; 3 M Lefevre, Moorlands Gold, 33-10-0; 4 D Ludgate, Mosella, 30-2-0; 5 P Newell, Redditch, 25-14-0; 6 K Hayes, Moorlands, 25-9-0.

Moorlands Farm (Sun)
Meadow, Silver & Moors Pools (34 pegs)
Result: 1 L Richards, Packington, 57-2-0; 2 W Jennings, Moorlands, 37-12-0; 3 G Palmer, Walsall, 31-4-0; 4 D Williams, Halesowen RBL, 30-8-0; 5 M Henshall, Foster’s, 29-10-0; 6 C Munslow, Moorlands, 28-0-0.

Moorlands Farm (Tues)
Bank, Meadow & Island Pools (17 pegs)
Result: 1 M Lefevre, Moorlands Gold, 48-8-0; 2 L Pickett, Moorlands, 45-4-0; 3 C Munslow, Moorlands, 40-10-0.

Moorlands Farm (Thurs)
Meadow, Middle, Bank & Island Pools (37 pegs)
Result: 1 A Gethin, Stephens Tackle, 44-8-0; 2 C Pace, Colin Pace Academy, 41-0-0; 3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 35-12-0; 4 C Hill, Mosella, 35-0-0; 5 L Connolly, Colin Pace Academy, 34-3-0; 6 J Watson, Old Ghost, 34-0-0.

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (20 pegs)
Result: 1 J Adamson, Packington, 30-12-0; 2 R Savage, Lane’s Bait, 28-6-0; 3 P Canning, Packington, 21-12-0; 4 S Edwards, Packington, 13-10-0; 5 P Hunter, Paul’s Fodder, 12-5-0; 6 B Howell, Lane’s Bait, 12-3-0.

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (22 pegs)
Result: 1 K Wynn, Lane’s Bait, 10-1-0; 2 R Savage, Lane’s Bait, 9-13-0; 3 S Edwards, Packington, 8-8-0; 4 K Wooding, Solihull Angling Centre, 5-1-0; 5 C O’Brian, Fast Feeders, 4-4-0; 6 C Evans, Alvechurch Fisheries, 4-2-0.

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (18 pegs)
Result: 1 D Brownhill, Peg One Angling, 40-6-0; 2 A Morrison, Fisherman’s Friend, 22-0-0; 3 P Bishop, Peg One Angling, 17-1-0.
 
Preston Innovations Woodland View (Sun)
Ghost, Front & Back Deans Pools (29 pegs)
Result: 1 J Davis, Fisherman’s Friend, 58-8-0; 2 S Farmer, Dams & Lock, 47-0-0; 3 R Wilson, Woodlands, 41-2-0.

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (34 pegs) 
Result: 1 R Allen, Kinky Pellet Club, 85-10-0; 2 L Plackett, Sherwood Forest Fishery, 45-0-0; 3 S Sheldon, Kinky Pellet Club, 42-3-0; 4 L Lapidge, Kinky Pellet Club, 40-12-0; 5 L Parker, Phil’s Bait & Tackle, 33-8-0; 6 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 32-15-0.

Stanjay Tackle (Fri)
Factory Bank Drain (15 pegs)
Result: 1 N Newby, Sensas Mark One, 16-13-0; 2 A Watling, Stanjay Tackle Gold, 15-14-0; 3 M Caldecote, Willow Grange, 13-12-0; 4 B Nudd, Browning, 13-3-8; 5 J Taylor, Sensas Mark One, 8-15-0; 6 R Whincup, Stanjay Tackle Silver, 8-12-8.

Suffolk Water Park Silverfish Only (Sat)
Canal Lake (13 pegs)
Result: 1 J Dale, Bait-Tech, 4-14-0; 2 K Gooderham, Browning Wickford Angling, 3-14-0; 3 B Walker, Bill’s Tackle, 1-14-0; 4 C Smith, Harleston Wortwell DAA, 1-7-0.

Tunnel Barn Farm (Sat)
Club & Canal Pools (32 pegs)
Result: 1 P Bick, Shakespeare, 84-3-0; 2 P Gent, Tunnel Barn Farm All Stars, 81-10-0; 3 W Ainsworth, Mid City, 54-7-0; 4 A Jackson, Mosella, 52-15-0; 5 D Shipley, Tunnel Barn Farm All Stars, 51-14-0; 6 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 31-6-0.

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension Pool (20 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 68-3-0; 2 A Wakelin, Preston Innovations, 52-7-0; 3 R Biggs, OHMS, 45-6-0; 4 P Rice, Bag ‘Em Baits, 36-6-0; 5 A Jackson, Mosella, 35-0-0; 6 S Reynolds, Tunnel Barn Farm All Stars, 33-2-0.

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Mon)
House Pool (18 pegs)
Result: 1 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 47-12-0; 2 S Birch, Northfield, 43-9-0; 3 J Mobley, Tunnel Barn Farm Vets, 42-0-0; 4 J Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 40-5-0; 5 A Darling, Tunnel Barn Farm Vets, 40-4-0; 6 B Edwards, Young’s MG, 40-0-0.

Tunnel Barn Farm (Mon)
Bottom Pool (18 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 105-13-0; 2 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 88-0-0; 3 I Dixon, Drennan Bordon Angling, 65-0-0; 4 P Rice, Bag ‘Em Baits, 55-0-0; 5 A Wakelin, Preston Innovations, 54-15-0; 6 C Georgen, Sensas France, 52-0-0.

Tunnel Barn Farm (Tues)
Canal Pool (17 pegs)
Result: 1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 65-10-0; 2 P Rice, Bag ‘Em Baits, 62-9-0; 3 C Georgen, Sensas France, 58-14-0; 4 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 55-9-0; 5 S Cantwell, Atomic AC, 43-3-0; 6 A Jackson, Mosella, 37-1-0.

Tunnel Barn Farm (Thurs)
Canal & Club Pools (32 pegs)
Result: 1 P Taylor, Middy Express, 62-1-0; 2 C Georgen, Sensas France, 57-0-0; 3 J Neath, Shakespeare, 56-4-0; 4 R Knowles, Shakespeare, 44-10-0; 5 P Rice, Bag ‘Em Baits, 41-8-0; 6 M Turner, Parkside FC, 39-0-0.

Tunnel Barn Farm (Fri)
Extension Pool (20 pegs)
Result: 1 C Georgen, Sensas France, 55-10-0; 2 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 44-10-0; 3 P Rice, Bag ‘Em Baits, 44-8-0; 4 M Barwell, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 40-8-0; 5 T Maj, Maver Gold/Bag ‘Em Baits, 33-15-0; 6 I Shirley, Tunnel Barn Farm, 33-8-0.

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (20 pegs)
Result: 1 J Belcher, RAF, 44-0-0; 2 T Marshall, Dynamite Baits, 40-8-0; 3 J Woodland, Sherwood Forest Fishery, 38-0-0; 4 T Nally, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 24-10-0; 5 P Johnson, Carlton, 22-8-0; 6 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 19-8-0.

SOUTH

Bait-Tech Viaduct Fishery Silverfish Pairs (Sat & Sun)
Campbell, Cary & Spring Lakes (36 pegs)
Saturday result: 1 A Power, Preston Innovations Thatcher’s, 32-1-0; 2 N Collier, GOT Baits, 24-11-0; 3 A Crocker, Frenzee West Wales, 23-5-0.
Sunday result: 1 L Edwards, Preston Innovations, 24-12-0; 2 M Parsons, Preston Innovations Thatcher’s, 19-0-0; 3 P Greenwood, Viaduct, 14-9-0.
Overall result: 1 N Collier and M Tomes, 9pts (54-4-0); 2 M Harper and D Shipp, 9 (47-5-0); 3 A Power and M Parsons, 10.

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (16 pegs)
Result: 1 G Bridge, Cariers RAPS, 59-0-0; 2 R Pisano, Galleywood, 50-0-0; 3 N Darke, GOT Baits, 45-8-0; 4 J Blavins, GOT Baits, 43-8-0; 5 A Lee, Bill’s Tackle, 28-0-0; 6 G Bibbey, Coleman’s Bait & Tackle, 26-8-0.

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (20 pegs)
Result: 1 R Pisano, Galleywood, 102-0-0; 2 S James, Ockendon Bait & Tackle, 71-8-0; 3 F Thomas, Browning Wickford Angling, 71-0-0; 4 P Cooper, Cariers RAPS, 66-8-0; 5 P Binks, Walton on the Naze, 66-0-0; 6 K Choppin, Cariers RAPS, 59-0-0.

Coleman’s Cottage Fishery
Pathfield Lake (21 pegs)
Result: 1 J Church, Coleman’s Bait & Tackle, 91-0-0; 2 J Trew, Coleman’s Bait & Tackle, 72-8-0; 3 K Choppin, Cariers RAPS, 62-0-0; 4 G Upjohn, Cariers RAPS, 42-0-0; 5 T Edwards, Browning Wickford Angling, 38-4-0; jt6 P Chambers, Coleman’s Bait & Tackle and M Brown, Bowler’s, both 38-0-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Tues)
Red Kite Lake (11 pegs)
Result: 1 C Davies, Dynamite Oakfield, 40-9-0; 2 G Thorpe, GOT Baits, 30-8-0; 3 R Makins, GOT Baits, 30-5-0; 4 G Britten, Milton Keynes, 28-3-0; 5 D Robinson, Cotswold Angling, 27-9-0; 6 P McLoughlin, Dynamite Oakfield, 22-8-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite & Swallow Lakes (19 pegs)
Result: 1 M Stickley, Ernest Turner, 33-2-0; 2 G Thorpe, GOT Baits, 24-11-0; 3 J Brewster, Dynamite Oakfield, 16-13-0; 4 D Ashby, Banbury Gunsmiths, 16-20-0; 5 N Bryan, The Bull, 13-9-0; 6 F Lawther, Dynamite Oakfield, 11-15-0.

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite & Swallow Lakes (17 pegs)
Result: 1 G Thorpe, GOT Baits, 58-1-0; 2 N Bryan, The Bull, 22-4-0; 3 P McLoughlin, Dynamite Oakfield, 19-1-0; 4 S Nicholls, Banbury Gunsmiths, 16-10-0; 5 L Tibbett, Oakfield, 9-15-0; 6 D Howe, Browning Crowsports, 8-8-0.

Gold Valley Lakes (Sat)
Gold Lake (25 pegs)
Result: 1 S Barnett, Drennan Bordon Angling, 13-12-0; 2 G Thomas, Springlakes, 9-10-0; 3 J Attwood, Springlakes, 8-9-0; 4 R Beale, Springlakes, 4-7-0; 5 E Green, Springlakes, 4-5-0.

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle & Syndicate Lakes (25 pegs)
Result: 1 M Bond, Springlakes, 22-2-0; 2 C Dalton, Springlakes, 15-10-0; 3 R Beale, Old Boys, 12-0-0; 4 S Gent, Gold Valley, 11-12-0; 5 L Humphries, Springlakes, 10-8-0; 6 J Attwood, Springlakes, 7-4-0.

Lake John (Sat)
Bottom Lake (13 pegs)
Result: 1 L Bishop, Lake John, 23-4-0; 2 P Dunn, J&B Tackle, 17-12-0; 3 C Randall, Lake John, 16-4-0; 4 P Swann, Miracle Baits, 15-12-0; 5 G Butler, Garbolino Black Horse, 15-8-0; 6 R Makins, GOT Baits, 12-4-0.

Lake John/Angling Direct Winter League Practice (Sun)
Bottom Lake (27 pegs)
Result: 1 C Vandervliet, Drennan/Bowler’s/Bait-Tech, 27-8-0; 2 K Farrell, Lake John, 25-12-0; 3 G Miller, Maver Image/Bait-Tech, 25-0-0; 4 C Clark, Maver/Angling Direct, 23-8-0; 5 C Horwood, Harrow Herons, 22-8-0; 6 R Grimes, Drennan Bordon Angling, 20-10-0.

Reading DAA Christmas (Sun)
Kennet & Avon Canal, Froxfield (36 pegs)
Result: 1 M Palk, Thames Valley Angling, 10-9-0; 2 M Kirk, Sensas A4, 9-8-0; 3 J Williams, Sensas A4, 8-3-8; 4 L Cook, Thatcham Angling, 8-2-0; 5 A Lianukevicius, Tubertini, 8-0-0; 6 D Stratford-Way, Tubertini, 6-12-0.

Slough House Lake Winter Series (Sun)
Bulphan (41 pegs)
Result: 1 A Southgate, Garbolino Black Horse, 28-10-0; 2 J Wilson, Ockendon Bait & Tackle, 23-0-0; 3 P Vasey, Oakwood Angling, 18-6-0; 4 A Griffiths, Maver Image, 17-0-0; 5 M Hood, Bowler’s, 16-4-0; 6 J Hunt, Brentwood Angling, 15-4-0.

Sonu Baits Passies (Sun)
Match Lake (15 pegs)
Result: 1 J Kirk, Arun, 75-13-0; 2 T Parnell, Sonu Baits Passies, 43-9-0; 3 S Peacock, Arun, 33-4-0; 4 O Tilley, Arun, 31-8-0; 5 J Money, Back Arun, 27-0-0.

Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (28 pegs)
Result: 1 R Wager, Bowler’s, 85-4-0; 2 Z Lori, Tyler’s Common, 52-8-0; 3 P Beck, Ockendon Bait & Tackle, 48-6-0; 4 G Ford, Ockendon Bait & Tackle, 39-4-0; 5 S Copping, Ockendon Bait & Tackle, 39-0-0; 6 J McGuire, Rib Valley Angling, 27-12-0.

 

 

General Site Rules

Opening Times

The site opens 6:30 am - 9:00 pm during the summer months.
Dawn to dusk during the winter months

Tickets

Day Ticket

£9.00

Evening Ticket (from 4pm)£5.00
Senior Citizen£6.00
Juniors (under 14 - must be accompanied by an adult)£6.00

Fishing Rules & Regulations

  • Barbless hooks only - no microbarbs.
  • Fishery feed pellets only
  • No dogs, excessive noise, litter, fires.
  • Groundbait in feeders or pole cup.
  • Two rods allowed per person.
  • Juniors below 14 must be accompanied by an adult.
  • Anglers must be in possession of an assembled landing net at all times
  • No fish to be removed from site.
  • The use of Keepnets may be withdrawn at the discretion of the owner.
  • All persons of the age of 12 and over require a valid Environment Agency Rod Licence. More information about licences can be found here: http://www.environment-agency.gov.uk/homeandleisure/recreation/fishing/31497.aspx

Additional Rules For: 

Match Rules

  • Barbless hooks size 12max
  • Fishery Feed Pellets Only
  • 70Ib max per keepnet ( min 2 keepnets)
  • Nets must be dry before entering the water. 
  • No floating baits except for Alders and Poplars at clubs discretion. 
  • No floating baits allowed on Cedar or Maple. 
  • No Excessive peg cutting. 
  • No Wading. 
  • Groundbait in pole cup/feeder Only.

Willows Lake

  • By appointment only call: 07730531899.
  • 42inch Landing Net and Unhooking Mat. 
  • No Rods under 2.5Ib test curve.
  • No line under 12Ib breaking strain.
  • No Fires
  • No other persons on site other than those fishing.
  • No Rowdy behaviour. 
  • Barbless Hooks.

0 thoughts on “Sessay Fishing Lures”

    -->

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *